Mental Aritmatik

Mental'in kelime anlamı; beynin zihinden matematik işlemi yapmasıdır. Yani beynin çalışma prensibinde nöronların işleyişini hızlandırmak ve birden fazla hafıza tekniğini içine alan sistemin genel adıdır. Kısaca beynin gizli gücü de diyebiliriz.

Özellikle çocuklarda (5-14 yaş) mental gelişim sürecine uyumlu olarak, oyun oynama ve hafızada kalacak aritmetik (cebir) işlemlerle, mental işletim gücüne sahip olabilmek için mental aritmetik kavramı ve sistemi üretilmiştir. Mental aritmetik kavramının geleneksel japoncadaki karşılığı soroban (sayma tepsisi) kelimesidir.

Soroban; türkçedeki karşılığı abaküs kelimesine tekabül etmekte olsa dahi, 5'lik sayma ile 4 alt sırada boncuklu 19 sıra veya junior grubuna 5 sıradan oluşan (4'lük alt sırada) abaküsler olarak bilinmektedir. Türkiye'de 10'luk sayma sistemi öğretiminde kullanılan abaküsler, soroban ile ilerletilen mental sistemini karşılamamaktadır.

Japonların yüzyıllardan beri kullandığı, ticaret ve pazar alışverişi için geliştirdiği ve günümüzde kullandığımız hesap makinesi maiyetinde olan soroban abaküsüdür. Lakin çinlilerin kullandığı iki adet 5'lik ve 4 adet sayma sistemi olan suanpan abaküsü soroban abaküsü sisteminden çok farklıdır.

Soroban sisteminde kullanılan seviye yani kyu kavramı, başlangıç seviyesinden sensei seviyesine kadar inen seviyelerdir. Kyu 10 başlangıç seviyesidir. Bu seviyede öğrenciler sayıların sorobana dizilimi, sayımı, başlangıç parmak alıştırmalarını ve formüllerini öğrenirler. Haftalık ders programları bu doğrultuda oluşturulan tablo çerçevesinde saatler ile mental sisteme geçilecek olan kyu 9-8 seviyesini takip ederek,  (toplama, çıkarma, çarpma ve bölme) anzan sistemine (zihinden soroban) geçerler.

 

Mental Aritmetik Eğitim Danışmanlık, OCAK 2013 tarihinden bu yana mental aritmetik eğitimi vermektedir.

Bursa’da deneyimli eğitmen kadrosuna sahip olan ve her yaşa (5 - 14) mental aritmetik eğitimi verebilen abaküs çocuk akademisi, faaliyette bulunduğu bu kısa zamanda öğrencilerini sınıf ve okul birincileri yetiştirerek ispatlamıştır.

Neden abaküs çocuk akademisi !

Bugün mental aritmetik kursuna giden çocukların karşılaştığı en büyük handikap, kursa başlayan çocukların 2, 3 ay içerisinde sıkılmaya başlamalarıdır. abaküs çocuk akademisi öğrencileri için bu durum kesinlikle söz konusu değildir.

Beyin gelişim programı olan mental aritmetik kursları içinde, sadece abaküs çocuk akademisi öğrencisi, kursun başladığı 3. ayın sonunda mental 4 işlem yapabilecek seviyeye gelmektedir.